Inna branża, inny specjalista

Inna branża, inny specjalista

W zależności od branży, jaką dana firma reprezentuje, zakres obowiązków specjalisty ds. sprzedaży może się nieco różnić. Niezależnie od tego czy pracujesz jako specjalista sprzedaży w Bielsku-Białej czy Warszawie. Zupełnie inaczej będzie się prezentował i zachowywał przedstawiciel firmy budowlanej, jeszcze inaczej  – specjalista zatrudniony prze firmę farmaceutyczną. W przypadku tego pierwszego, raczej nieufnie podeszlibyśmy do kogoś, kto wygląda jak wyjęty z żurnala. Branża budowlana prawie wszystkim kojarzy się z nie do końca czystymi pracownikami na budowie, którzy dziarsko pracują od świtu do nocy podśpiewując pod nosem najaktualniejsze przeboje lub rzucając komentarze pod adresem przechodzących kobiet. Czy specjalista sprzedaży reprezentujący branżę budowlaną powinien nosić garnitur? Raczej wyobrażamy go sobie w jeansach, koszulce polo i żółtym kasku na głowie.

Zupełnie inny obraz pojawia się nam w głowie, gdy pomyślimy o specjaliście z branży farmaceutycznej lub ubezpieczeniowej. Taki musi na pewno mieć świetnie skrojony garnitur, zniewalający uśmiech i teczkę z prawdziwej skóry. Inaczej wyglądający specjalista sprzedaży wzbudziłby w nas zapewne pewną nutkę niepokoju i czujności.

Niestety, w obecnych czasach ludzie mają świadomość, że to wygląd przede wszystkim świadczy o profesjonalizmie danej osoby, dlatego nawet największy oszust na spotkania z potencjalną ofiarą wkłada swój najlepszy garnitur i przykleja do twarzy sztuczny uśmiech. Znajomość technik sprzedażowych i manipulacyjnych nie jest zarezerwowana jedynie do osób legalnie zajmujących się sprzedażą, a może zostać wykorzystana w celu wyrządzenia nam krzywdy.

Leave a comment