CV

Klauzula o ochronie danych osobowych – po co zamieszczać ją w CV?

Niektórym osobom zdarza się zapominać o dodaniu do swojego CV zapisu o ochronie danych osobowych. Lepiej o tym nie zapominać, ponieważ ze względu na to rekruter może się do nas nie odezwać! W końcu taka klauzula jest obowiązkowym elementem CV. Bez tego krótkiego zapisu kandydatura potencjalnego pracownika w ogóle nie będzie rozpatrywana. Dlatego należy o niej pamiętać aplikując nawet na stanowisko specjalisty sprzedaży.

Aby uzyskać szansę na otrzymanie wymarzonej pracy, lepiej dołożyć wszelkich starań, by dokumenty aplikacyjne spełniały wszystkie wymogi formalne. Klauzula o ochronie danych osobowym jest bardzo ważna, ale dlaczego? Polskie prawo mówi o tym, że przyszły pracodawca nie może skorzystać w żaden sposób z danych osobowych, jeśli kandydat nie wyrazi na to zgody. Natomiast właśnie poprawnie napisana i sformułowana klauzula pozwala na to, aby rekruter użył Twojego maila czy numeru telefonu w procesie rekrutacyjnym.

W którym miejscu powinno się umieścić taki zapis? Zawsze w stopce zarówno CV, jak i listu motywacyjnego. Kiedy dokument aplikacyjny jest dostarczany osobiście, wtedy na samym końcu należy się podpisać. Natomiast nie trzeba tego robić, kiedy aplikujemy do firmy mailowo.

Jak brzmi aktualne oświadczenie? „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922)”. Takie właśnie zdanie zawsze należy umieścić na końcu CV.

Leave a comment